یادگیری زبان انگلیسی: چطور بهتر زبان یاد بگیریم؟

همه تمایل دارند که در جنبه‌های مختلف بهتر و بهتر شوند و یکی از این جنبه‌ها کار ماست: یادگیری زبان انگلیسی! در این مطلب به بیان نکاتی کوتاه اما مؤثر برای یادگیری بهتر زبان انگلیسی می‌پردازیم.
برای اینکه زبانتان بهتر شود، پنج نکته را باید رعایت کنید که از این میان، نکته اول از همه مهم‌تر است. ما با ترتیب صعودی از نظر اهمیت به بیان این نکات می‌پردازیم:

 

۵- یادگیری زبان انگلیسی را برای خودتان به یک سرگرمی تبدیل کنید و خوش بگذرانید!

حداقل روزی یک ساعت مطالعه داشته باشید. البته منظور ما این نیست که فقط کتاب بخوانید، بلکه می‌توانید زبان انگلیسی را از راه سایر فعالیت‌ها و امکانات در دسترس یاد بگیرید:

  • خواندن: کتاب‌های سطح‌بندی شده زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی و پیشرفت سطح دانش زبانی شما در بازار موجود است که اغلب حالت داستانی دارند؛
  • اینترنت: یک جستجوی ساده در گوگل منابع عظیم و متنوعی را روبروی شما قرار می‌دهد. البته حواستان به سطح مطالب هم باشد. در سایت‌های معتبر سطح هر مطلب ذکر می‌شود؛
  • ترانه‌های انگلیسی: ترانه مورد علاقه خود را دانلود کنید، متن آن را هم با کمک گوگل پیدا کنید و آن‌قدر به خواندن آن ادامه دهید تا وقتی که صدای همسایه‌هایتان بلند شود!
  • فیلم: نبود قانون کپی‌رایت در ایران در این زمینه هم به نفع شما تمام می‌شود؛ چرا که به راحتی می‌توانید جدیدترین و جذاب‌ترین فیلم‌ها را با بهترین کیفیت دانلود و تماشا کنید. زیرنویس انگلیسی فیلم‌ها را هم می‌توانید با استفاده از گوگل پیدا کنید.

 

۴- ثبات قدم داشته باشید!

برای مدت زیادی یادگیری را رها نکنید و البته سعی کنید با فشار بیش از حد روی خودتان از آن‌طرف بام نیفتید! به خاطر داشته باشید که افراط و تفریط در یادگیری زبان انگلیسی هیچ‌کدام فایده‌ای ندارد و هر یک، عامل دیگری است؛ به این معنی که اگر تفریط کنید بالاخره مجبور می‌شوید که به خودتان فشار بیاورید و افراط کنید و افراط نیز پس از مدتی خستگی به دنبال خواهد داشت و باعث تفریط می‌شود.شما باید حداقل روزی یک ساعت مطالعه منسجم داشته باشید. البته برای تقویت و تسریع یادگیری زبان می‌توانید تا حدی از این فراتر بروید.

 

۳- منظم باشید!

اگر کلاس می‌روید همیشه سر وقت، با تکالیف انجام شده و آماده حاضر شوید. در خانه یا مکان‌های دیگر هم برای خودتان برنامه داشته باشید. علیرغم اینکه تنوع در یادگیری چیز بسیار خوبی است، به‌هم‌ریختگی، آشفتگی و نداشتن هیچ نوع برنامه‌ای برای این فرآیند تأثیر مثبتی برای یادگیری شما به ارمغان نخواهد آورد.

 

۲- معلم خصوصی بگیرید یا در یک کلاس زبان حضور پیدا کنید!

برای ثبات قدم، نظم و برنامه‌ریزی بهتر، داشتن یک معلم یا کلاس رفتن کار را آسان‌تر خواهد کرد. اما مهم‌تر از همه، این نکته است که یادگیری یک زبان به تنهایی کاری منطقی نیست؛ چرا که کاربرد زبان معمولاً برای برقراری ارتباط است و ارتباط باید از طریق حضور در مکان‌های واقعی تمرین شود. حال که ما نمی‌توانیم به مکان‌های واقعاً واقعی برویم، باید به همین حالات شبیه‌سازی‌شده اکتفا کنیم و حداکثر بهره را از آن‌ها ببریم.

 

۱- رسیدن به اهدافتان، مسئولیت خودتان است!

یادگیری زبان انگلیسی مسئولیت شماست و نه مسئولیت معلم، همکلاسی‌ها، همکار، دوست، پدر و مادر، ترامپ یا هر کس دیگری! از هر روشی که استفاده می‌کنید ابتکار عمل داشته باشید و عنان کار خود را به دست بگیرید. با توجه و تکیه بر همین نکته می‌توانید بقیه نکات را بهتر انجام دهید و دانش زبانی خود را به طور مضاعف رشد و پرورش بدهید و بهتر زبان یاد بگیرید.

اگر با انگیزه لازم از پنج نکته بالا در بلندمدت استفاده کنید، انگلیسی یا هر زبان دیگری را به‌خوبی یاد خواهید گرفت. در واقع این‌طور می‌شود گفت:

اگر زمان بیشتری برای یادگیری صرف کنید، بیشتر یاد می‌گیرید و اگر علاقه‌مند باشید، به یادگیری ادامه می‌دهید.

اگر نکات دیگری به ذهنتان می‌رسد، یا روشی مؤثر برای خود دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات آن را با ما و سایر همراهان سایت در میان بگذارید.

این مطلب، پیشتر در سایتهای مدرسان معتمد، ویدیوکارد و باشگاه زبان منتشر شده که همگی متعلق به مالک همین وبسایت بوده‌اند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست