چگونه بر ترس نوشتن به زبان انگلیسی غلبه کنیم؟

نوشتن یک عادت سودمند است. نوشتن ذهن انسان را فعال می‌کند و به شما در ابراز ایده‌ها و نظراتتان آزادی عمل بیشتری می‌دهد. هنگامی که در حال نوشتن هستید، منطقی فکر می‌کنید و در این حالت، همبستگی و روابط بین موارد مختلف را بهتر درک می‌کنید. نوشتن به بهبود مهارت‌های ارتباطی شما هم کمک می‌کند؛ حتی ممکن است با نوشتن و توضیح درباره چیزهای مختلف، راه حل مشکلاتی که با آن‌ها روبرو هستید را نیز پیدا کنید. با این حال هنگامی که نوبت به نوشتن به زبان انگلیسی می‌رسد، ممکن است حتی تصور انجام این کار هم وحشتناک به نظر برسد. ما در اینجا به چند نکته برای غلبه بر ترس نوشتن به زبان انگلیسی اشاره می‌کنیم. با ویدیوکارد همراه باشید.

 

بر فرآیند تمرکز کنید، نه بر نتیجه

شما زمانی احساس ترس می‌کنید که راجع به چیزی اطلاعات کافی ندارید یا نگران هستید که نتایج نامطلوبی کسب کنید. به همین دلیل باید روی خودِ نوشتن و اینکه چطور مطلب خود را باکیفیت‌تر و حرفه‌ای‌تر کنید تمرکز کنید. چیزی که می‌خواهید راجع به آن مطلب بنویسید را مشخص کنید و تنها اجازه بدهید تفکرات شما روی کاغذ (یا صفحه مانیتور!) جاری شوند. با استفاده از منابع مختلف درباره موضوع مورد نظر تحقیق کنید. این به شما کمک می‌کند تا دانش خود را نسبت به موضوع گسترش دهید و آن را از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار دهید.

 

صادق باشید

جمله معروفی در زبان انگلیسی وجود دارد که می‌گوید: «Honesty is the best policy»؛ یعنی صداقت، بهترین سیاست است. هنگامی که صادق و بی‌آلایش هستید مردم را به خود جذب می‌کنید. هنگامی که از اعماق قلب خود سخن می‌گویید و تجارب و عواطف خود را انتقال می‌دهید مردم علاقه بیشتری به خواندن نوشته‌های شما پیدا خواهند کرد. به همین دلیل باید با افراد زیادی تعامل کنید، کنجکاو باشید و عادت‌های خوبی را در خود به وجود بیاورید.

 

به انگلیسی فکر کنید

هر بار که یک زبان خارجی فرا می‌گیرید، سعی می‌کنید جملات را به زبان مادری‌تان ترجمه کنید. این تله‌ای است که دیر یا زود شما را گرفتار کرده و با مضراتش غافلگیرتان خواهد کرد. ابتدا مفهوم را درک کنید و یاد بگیرید چگونه باید از کلمات به درستی استفاده کنید.  از یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی که به جای اینکه معانی را با مترادف نشان دهد آن‌ها را توصیف می‌کند استفاده کنید. ترتیب لغات در انگلیسی را یاد بگیرید و سعی کنید از آن تخطی نکنید. سپس برای درک بهتر تفاوت‌ها به سراغ مترادف‌ها و متضادها بروید. اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های انگلیسی را یاد بگیرید و در زندگی روزمره (حداقل در ذهنتان) به کار ببرید. سعی کنید با افرادی که زبان مادری‌شان انگلیسی است ارتباط برقرار کنید. مطالب انگلیسی بخوانید. خواندن و مطالعه بیشتر باعث تقویت شَمّ زمانی شما می‌شود و علاوه بر این بدون نیاز به مطالعه گرامر، با ویژگی‌های گرامری زبان آشنا خواهید شد.

 

تفکرات خود را ساده کنید

از جملات پیچیده اجتناب کنید. این‌گونه جملات تنها خوانندگان شما را گیج می‌کنند و استفاده از یک روش تجملی و خودنمایانه ممکن است باعث شود آن‌ها کلاً از خواندن نوشته‌های شما صرف نظر کنند. جملات شما باید دقیق اما حاوی اطلاعات مفیدی باشد. تا جایی که ممکن است از جملات مجهول کمتر استفاده کنید؛ چرا که باعث تضعیف نوشتار شما می‌شوند. استفاده از این‌گونه جملات باعث می‌شود برای خواننده نامطمئن و در شک و تردید به نظر بیایید. از کلمات مبهمی که سدی برای درک ایده شما بنا می‌کنند استفاده نکنید. به گرامر بی توجه نباشید. از استفاده از نقل قول اِبایی نداشته باشید، اما مرجع آن را ذکر کنید. سعی کنید گرامر، نوع نوشته و انجام یا مجاز بودن استفاده از نوشته‌های دیگران در نوشته خود را با استفاده از ابزارهای متنوعی مانند نرم افزار ورد، ویرایشگر همینگوی، نرم افزار بررسی کننده املای جینجر و بررسی کننده سرقت ادبی آن پلاگ مورد بررسی قرار بدهید.

 

کمال گرایی را به فراموشی بسپارید

کمال خواهی اشتباه است. اگر همیشه بر بی نقص بودن تک تک جملات خود تمرکز کنید، هیچ‌گاه آن‌طور که می‌خواهید نخواهید توانست صحبت کنید یا بنویسید. نوشتن مطالب عاری از نقص غیرممکن است، لذا با تلاش در جهت انجام غیرممکن، پیشرفت خودتان را به تأخیر نیندازید. بجای تمرکز بر کمال، بر منحصر به فرد بودن متمرکز شوید. نوشته شما باید روش و دیدگاه خاص شما را نشان بدهد. با انجام همین کار، خوانندگان بی صبرانه انتظار نوشته بعدی شما را خواهند کشید.

 

سخن پایانی

اگر انگلیسی می‌دانید، در صحبت و نوشتن تردید نکنید. اگر می‌خواهید به انگلیسی بنویسید، خود را از ترس‌های ذهنی‌تان خلاص کنید و به تقویت مهارت‌هایتان بپردازید. نکته کلیدی این است که یاد بگیرید به انگلیسی فکر کنید. همین شما را در مسیر موفقیت قرار خواهد داد.

حالا چه فکر می‌کنید؟ هنوز هم از قلم به دست گرفتن نگران هستید؟ ایده‌ها و مشکلات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

این مطلب، پیشتر در سایتهای مدرسان معتمد، ویدیوکارد و باشگاه زبان منتشر شده که همگی متعلق به مالک همین وبسایت بوده‌اند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست