چگونه گرامر را سریع تر یاد بگیریم ؟

در این مطلب سعی می‌کنیم که شرح مختصر و مفیدی از یک روند آموزشی جدید و کاربردی برای یادگیری گرامر را ارائه کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

 

یادگیری گرامر: از همان ابتدا، در میانه‌ی راه یا هرگز؟

بعضی وقت‌ها می‌توانیم گرامر را کنار بگذاریم و این بد هم نیست. در واقع، برخی از روش‌های آموزش زبان با همین سیاست پیش می‌روند؛ مخصوصاً روش‌هایی که با تکیه بر یادگیری به شیوه طبیعی کار می‌کنند یا بر روی آموزش به کودکان تمرکز دارند. کنار گذاشتن گرامر شاید جذاب به نظر برسد، ولی ما به عنوان افراد بزرگسال یک امتیاز مهم داریم و آن این است می‌توانیم به طور منطقی به یک زبان فکر کنیم. فهم و درک گرامر می‌تواند به ما کمک کند تا سریع‌تر پیشرفت کنیم تا اینکه قوانین گرامری را به صورت استنتاجی و غیر مستقیم یاد بگیریم. حدس زدن و درک یک قانون گرامری بدون آموزش مستقیم آن وقت زیادی خواهد گرفت و احتیاج به این دارد که مدت زمان زیادی در معرض مطالب حاوی آن قانون گرامری قرار بگیرید.

اگر می‌خواهید بتوانید به سرعت صحبت کردن را شروع کنید، استفاده از کلاس‌های فشرده یا آکادمیک که مستلزم یادگیری گرامر از همان ابتدا و در مدت زمان نسبتاً کوتاه است هم راهکار مناسبی نخواهد بود. در واقع، این روش معقول نیست؛ مگر اینکه در حال آماده شدن برای یک امتحان گرامر باشید.

دقت کنید که گرامر بدون قرار گرفتن در بافت زبانی، چیزی ندارد که به آن تکیه کند و در نهایت تبدیل به یک لیست وحشتناک از قانون‌های دستوری در ذهن شما خواهد شد.

اجبار به یادگیری گرامر در مدرسه ما را از یادگیری زبان واقعی و کاربردی عقب می‌اندازد تا اینکه سال‌ها بعد با رویکردی متفاوت نسبت به جبران این عقب ماندگی اقدام کنیم. با رویکرد تازه‌ای که در این مطلب معرفی می‌کنیم همان قوانین سخت و خسته کننده برایتان بسیار آسان و جالب به نظر خواهند آمد. با ما همراه باشید.

 

یک رویکرد معتدلانه نسبت به یادگیری گرامر

ما به جای مطالعه فشرده گرامر یا حذف آن به طور کلی، موارد زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

 

  1. تا می‌توانید از یک کتاب راهنمای سفر، عبارت یاد بگیرید. اگر بتوانید عبارت‌های جدید را در نرم افزارانکی (Anki یک برنامه‌ی رایگان است که می‌توانید از طریق آن فلش‌کارت درست کنید و آن‌ها را به طور منظم مطالعه کنید. این برنامه برای یادگیری لغات زبان فوق‌العاده است! منطقی که در جعبه‌ی لایتنر به کار می‌رود به شکل هوشمندانه‌تری در این برنامه پیاده‌سازی شده است: شما وقتی یک کارت را مطالعه می‌کنید، به جای آن‌که آن را به خانه‌ی بعدی منتقل کنید، تعیین می‌کنید که در چه فاصله‌ای نیاز دارید آن را دوباره مرور کنید. بنابراین کارت‌هایی که به سادگی آن‌ها را آموخته‌اید، در یک فاصله‌ی بلند مدت برای مرور به شما نشان داده خواهند شد و برعکس، کارت‌هایی که پاسخ آن‌ها را فراموش کرده‌اید و یا یادگیری آن برایتان دشوار بوده است، با فاصله‌ی زمانی کمی به شما نمایش داده خواهند شد. انکی هم برای ویندوز، هم برای iOS و هم برای اندروید اپ‌های جذاب و مفیدی دارد و فلش‌کارت‌های آماده بسیاری هم در بخش Shared Deck آن منتظر شما هستند) ثبت و مرتباً تکرار کنید عالی خواهد بود!
  2. فوراً به دنبال افرادی بگردید که زبان مادری‌شان انگلیسی است و عباراتی که یاد گرفته‌اید را با آن‌ها تمرین کنید. از آنجایی که ما شرایط ویژه‌ای داریم (یا شاید آن‌ها شرایط ویژه‌تری دارند!) ملاقات حضوری اندکی بعید به نظر می‌رسد. پس لازم است به سایت‌ها و حتی بهتر، شبکه‌های اجتماعی متوسل شوید. مثلاً می‌توانید یک ارتباط حرفه‌ای با یکی از انگلیسی زبانان بی‌شماری که در اینستاگرام حضور دارند برقرار کنید. ممکن است همه آن‌ها مایل نباشند زمان خود را در اختیار شما قرار دهند، اما از آنجایی که احتمالاً پیش از نه گفتن یا بلاک کردن شما نگاهی به پروفایلتان می‌اندازند، هماهنگی با سلایق آن‌ها یا حرفه‌ای بودن می‌تواند کارساز باشد. سعی کنید جمله‌های جدید ابداع کنید و بی نقص بودن را فراموش کنید. به جای اینکه مطابق روال معمول بر مفهوم کلی جملات تمرکز کنید، به معنی تک تک کلمات و ساختار جمله دقت کنید. اگر جایی شک داشتید، از آن‌ها بپرسید.
  3. در هنگام مکالمه، زمینه‌ای برای ادامه گفتگو در ذهن شما شکل خواهد گرفت. هرچه باشد مکالمه در خلأ امکان‌پذیر نیست. همچنین در طول مکالمه متوجه مسائل و مشکلات عمده‌ای خواهید شد که می‌توانید در صورت تمایل با مراجعه به یک کتاب گرامر یا سایت گرامری و یا جناب گوگل در صدد حل آن‌ها برآیید. هنگامی که به طور خاص به دنبال چیزی می‌گردید، آن موضوع در ذهن شما حک می‌شود. با این حال، اغلب محدود بودن دامنه لغات بر انگیزه شما سایه می‌افکند. کاری که باید انجام دهید این است که فقط بر اساس آنچه که می‌خواهید بگویید در بین هر جلسه مکالمه، کلمات مورد نیاز را یاد بگیرید. سعی کنید چیزی که لازم است را یاد بگیرید. به فراگیری کلمات مطابق با سطح دانش زبانی خود بپردازید. برای تمرین بیشتر می‌توانید کلمات مورد نظر خود را در سایت ویدیوکارد جستجو کنید تا با خواندن و شنیدن مثال‌های بیشتر بتوانید بهتر آن‌ها را در ذهن خود بگنجانید. بعد به مکالمه ادامه دهید. احتمالاً می‌دانید که بعضی جاها مرتکب اشتباه می‌شوید، اما طرف مقابل شما هم درک می‌کند که شما یک فراگیر هستید. به هر حال بعید می‌دانیم دنیا با اشتباه شما در چند کلمه به پایان برسد!
  4. بعد از چند هفته کار بی‌وقفه و فشرده به این شکل، خواهید دید که با اصول زبان آشنایی پیدا کرده‌اید و آن را می‌فهمید. در این مدت کلمات کافی برای بیان خیلی چیزها یاد گرفته‌اید، اما حواستان به تصحیح‌هایی که آن دوست انگلیسی‌زبانتان انجام می‌دهد باشد تا بیش از حد زبان را سلاخی نکنید! حالا که آشنای کافی پیدا کرده‌اید و زبان را درک می‌کنید، زمان آن فرا رسیده است که به یادگیری گرامر بپردازید! یک کتاب گرامر خوب بخرید یا سایت مدون و معتبری پیدا کنید و آن را دنبال کنید. یک مرور کلی انجام دهید تا یک چشم انداز مناسب از کل ماجرا به دست بیاورید، سپس دوباره به مکالمه بپردازید. مقداری تمرین کنید و باز دوباره مطالب گرامری مطالعه کنید و تمرین‌های متناسب انجام دهید. دوباره به سراغ مکالمه بروید و با همین روند می‌بینید که اوضاع دارد بهتر و بهتر می‌شود! مطالعه و مکالمه را ترکیب کنید. خواهید دید که پس از مدتی به طور شگفت انگیزی سلیس و روان صحبت می‌کنید!

در واقع با یادگیری گرامر بعد از آغاز مکالمه، کار برای شما جالب می‌شود. جدول‌های ملال آور و فهرست‌های افعال بی قاعده تبدیل می‌شود به توضیح اینکه چرا دوست شما یک عبارت یا کلمه را به یک شیوه خاص به کار برده است.

گرامر در آغاز می‌تواند تنها وقت شما را تلف کند؛ تنها هدف از یادگیری گرامر از بین بردن اشتباهات شماست تا بتوانید به درستی صحبت کنید. در واقع گرامر غالباً کمک اندکی به تقویت مهارت‌های اصلی مکالمه شما می‌کند.

کامل و بی نقص بودن چیزی است که روش‌های گرامر محور به شدت نسبت به آن وسواس به خرج می‌دهند؛ اما هنگامی که هدف معینی با عنوان “رساندن منظورتان به دیگران” دارید فایده چندانی برای شما نخواهد داشت. صرف افعال، کاربرد همسان جنسیت در جملات و ترتیب درست کلمات ضرورت حیاتی ندارند. هنگامی که صحبت کردن را آغاز می‌کنید، مردم منظور شما را درک می‌کنند و برای کمک به شما صبور خواهند بود.

 

در استفاده از آنچه یاد گرفته‌اید فعال باشید، در همین حال پیوسته بخوانید و بشنوید

هنگامی که با زندگی در زبان انگلیسی به‌وسیله مکالمات واقعی تجربه به دست می‌آورید، مطالعه قوانین گرامری با توضیح چیزهایی که تقریباً استفاده کرده‌اید ذهن شما را روشن‌تر می‌کند و با این کار این قانون‌ها منطقی به نظر می‌رسند. در واقع اینجاست که گرامر جالب و لذت بخش می‌شود.

 

اشتباهات تنها روی فراگیران کند و بی‌هدف تأثیر می‌گذارند

برخی ادعا می‌کنند که با صحبت کردن اشتباه از همان ابتدا آن خطاها برای همیشه در ذهن ماندگار خواهند شد. البته اگر زیاد نخوانید و نشنوید و مکالمه نکنید و در عین حال، در یادگیری بیش از حد کند باشید و با این وجود، یادگیری گرامر را کلاً کنار بگذارید، چنین چیزی دور از ذهن نخواهد بود؛ چرا که این اشتباهات تبدیل به بخشی از شما خواهند شد.

به همین علت، در رویکردهای آموزشی کند باید الف) گرامر را از همان ابتدا یاد بگیرید یا ب) گرامر را یاد نگیرید، منفعلانه به زبان آموزی بپردازید و تقریباً در طول یک دوره ۱۶ ساله هرگز و هیچ وقت به انگلیسی صحبت نکنید تا زمانی که حستان به شما بگوید که سرانجام آماده شده‌اید.

اما اگر تنها چند هفته است که کار را شروع کرده‌اید می‌توانید چگونگی صحبت کردن خود را تنظیم کنید. شما هنوز در حال شکل دادن به زبان خود هستید و هنوز زبان شما مثل یک کوزه بدفرم خشک نشده است!

 

اثر عاطفی که دانستن چرایی و چگونگی استفاده غلط بر ذهن شما می‌گذارد بسیار بیشتر از چند بار استفاده اشتباه که به‌زودی نیز تصحیح خواهد شد خواهد بود. شاید معتقد باشید که از شما گذشته و فایده‌ای ندارد. اما اگر حتی به ۱۰۰ سالگی خود هم نزدیک شده باشید هنوز هم می‌توانید با دیدی تازه به یادگیری یک زبان نگاه کنید. از این رویکرد استفاده کنید و نتایج آن را خواهید دید. مثلاً یادگیری زبان را با یک ماه مکالمه و مطالعه واژگان آغاز کنید، بعد به سراغ گرامر بروید. این یک تجربه باورنکردنی برای شما به ارمغان خواهد آورد!

بسیاری از مطالعه روی‌گردان هستند، به خصوص هنگامی که خود مطالعه کانون تمرکز باشد. اما زمانی که آن را در زمینه درستی قرار دهید این‌طور به نظر می‌رسد که در حال خواندن یک رمان پلیسی هستید که کاملاً غرق آن شده‌اید. همین‌طور که یک قانون گرامری را مطالعه می‌کنید، به جای اینکه با خستگی به ساعت خود نگاه کنید به خودتان خواهید گفت: «پس به این دلیل بود که این جمله این‌طوری بود! خیلی جالبه!»

اگر آن سرنخ‌ها را از همان اول در دست داشته باشید کل ماجرا لو می‌رود و دیگر چیز جالبی وجود نخواهد داشت. همین‌طور اجتناب کامل از یادگیری گرامر به این معنی خواهد بود که بخشی از ماجرا درست به نظر نمی‌رسد و منطقی نیست. وارد ماجرای یادگیری زبان شوید و بعد، هنگامی که زمان مناسب فرا رسید، پرده از رازها بردارید.

 

ما مثل همیشه، مشتاق خواندن تجربه‌ها، ایده‌ها و نظرات شما هستیم. لطفاً در بخش نظرات ما را از آن‌ها آگاه کنید.

این مطلب، پیشتر در سایتهای مدرسان معتمد، ویدیوکارد و باشگاه زبان منتشر شده که همگی متعلق به مالک همین وبسایت بوده‌اند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست