یادگیری املای انگلیسی: چگونه دیکته کلمات انگلیسی را یاد بگیریم؟

یادگیری املا و طرز نوشتن کلمات انگلیسی همیشه برای فراگیران ایرانی دشوار بوده است، چرا که علاوه بر تفاوت کامل الفبایی و صداهای مختلف هر حرف، در بسیاری از موارد حروف به کار رفته در کلمات، صداهای متفاوتی از حالت معمول دارند و بعضاً حتی خوانده هم نمی‌شوند. با اینحال، یادگیری املا و دیکته کلمات انگلیسی چیزی نیست که بتوان در فرآیند یادگیری زبان از آن چشم‌پوشی کرد. خوشبختانه امروزه نرم‌افزارهای ویرایش متن از رایانه‌ها گرفته تا گوشی‌های هوشمند، تقریباً در تمامی محیط‌های نوشتاری، متنی که می‌نویسید را بررسی می‌کنند و در صورت وجود هر نوع اشتباه یا به طور خودکار آن را تصحیح می‌کنند و یا اینکه با درج یک خط قرمز در زیر آن شما را از وجود ایراد در آن آگاه می‌کنند. با این وجود، ما همیشه و همه چیز را تایپ نمی‌کنیم. علاوه بر این، یادگیری املای انگلیسی یک مزیت بزرگ نیز دارد و آن این است که کم کم به شما قدرت درک الگوهای املایی را می‌دهد. این بدان معنی است که به تدریج متوجه خواهید شد کلمات و صداهای مختلف معمولاً چگونه نوشته می‌شوند و یک «حس یا شَمّ املایی» به دست می‌آورید. اما بهترین روش یادگیری املا چیست؟ چطور می توانید دیکته انگلیسی خود را تقویت کنید؟ چگونه در زبان انگلیسی غلط املایی نداشته باشیم؟ برای آموزش دیکته انگلیسی به کودکان و کمک به درک هر چه بیشتر آنها نسبت به شیوه نوشتاری زبان انگلیسی چه باید کرد؟ نکاتی که در ادامه می‌آید سودمندی خود را برای تقویت و بهبود املای زبان آموزان اثبات کرده است. با ما همراه باشید.

 

نکته اول برای یادگیری املای انگلیسی

ابتدا به کلمه نوشته شده نگاه کنید و با توجه به اینکه هر صدا چگونه نوشته شده است، آن را بخوانید. سعی کنید. حداقل کلمه را دو بار با توجه کامل به صداها و اینکه چطور نوشته شده‌اند بخوانید.

 

نکته دوم برای یادگیری بهتر دیکته انگلیسی

کلمه را حداقل ۵ بار (۱۰ بار بهتر است) بنویسید. دقت کنید که هر حرفی که می‌نویسید صدای آن را بخوانید. ببینید هر حرف چه صدایی می‌دهد. به دسته‌های حروف توجه کنید. مثلاً وقتی می‌نویسید  bird، تک حرف اول صدای /b/ (ب) دارد و دو حرف بعد با هم صدای /ɜ:r/ (اِر) می‌دهند. کاملاً به صدایی که هر حرف در آن کلمه دارد توجه کنید. مثلاً دقت کنید که er در اینجا صدای /ɜ:r/ می‌دهد و نه /ɪr/ (ایر).

 

نکته سوم یادگیری املا

برای کلمه‌هایی که چند بخش دارند (کلمه‌های چند سیلابی)، آن‌ها را بخش به بخش بنویسید و بخوانید. مثلاً کلمه “consistent” را در نظر بگیرید. ابتدا “con” را بنویسید و بخوانید /kən/، بعد “sis” و بعد “tent”.

 

چهارمین روش یادگیری املای زبان انگلیسی

یک روش که بسیار برای شما سودمند خواهد بود این است که تمامی حروف کلمه مورد نظر را به شکل معمول تلفظ کنید؛ حتی اگر برخی از آن‌ها اصلاً خوانده نمی‌شوند یا صدای دیگری در آن کلمه دارند. معمولاً این نوع تلفظ کلمه مضحک به نظر می‌رسد، اما برای تمرین دیکته کلمات روشی بسیار مفید است. مثلاً:

برای “clothes” بجای /kloʊz/ (کلوز) بگویید کلوذِز

برای “listen” بجای / lɪs(ə)n/ (لیسِن) بگویید لیستِن

برای کلمه /environment/ بجای / ɪnˈvaɪərnmənt/ (اینوایرنمنت) بگویید اِنویرونمنت

ممکن است عجیب به نظر برسد؛ اما ذهن شما تفاوت تلفظ درست و تلفظی که برای یادگیری دیکته کلمه انگلیسی انجام می‌دهید را به راحتی تشخیص می‌دهد. در واقع حتی با استفاده از همین روش توجه بیشتری به تک تک حروف می‌کنید و با تمایزی که بین دو نوع تلفظ خود قائل می‌شوید تلفظ اصلی را بهتر یاد می‌گیرید.

 

روش‌های بالا برای یادگیری املای انگلیسی را به کار بگیرید و مطمئن باشید که دیکته شما به سرعت بهبود خواهد یافت. اگر ایده دیگری نیز دارید در بخش نظرات ما را از آن آگاه کنید. پیروز و بهروز باشید.

این مطلب، پیشتر در سایتهای مدرسان معتمد، ویدیوکارد و باشگاه زبان منتشر شده که همگی متعلق به مالک همین وبسایت بوده‌اند.

10 دیدگاه. همین الان خارج شوید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست