سه نکته متفاوت برای یادگیری زبان

استفاده بهینه و درست از منابع آموزشی موجود در اینترنت تنها بخشی از فرآیند یادگیری زبان شماست. برای اینکه در انگلیسی تبحر پیدا کنید باید مسئولیت بپذیرید و فعال باشید. باید به انگلیسی زندگی کنید و زبان انگلیسی اکسیژن تنفس شما باشد. میزان موفقیت شما به خودتان بستگی دارد. ما در اینجا پیشنهادات متفاوتی ارائه می‌کنیم تا بتوانید با تمام وجود، بهتر و متفاوت زبان یاد بگیرید.

 

به زبان به عنوان یک هنر نگاه کنید و نه دانش

بسیاری از مردم با زبان آموزی چنان برخورد می‌کنند که گویی ریاضیات یا علوم است. آن‌ها اغلب احساس می‌کنند در حال حل یک مسئله هستند. بله، شما می‌توانید قوانین را یاد بگیرید، اما اغلب اوقات تعداد استثنائات از تعداد خود قوانین بیشتر است. البته منظور ما این نیست که باید یادگیری قانون‌ها را کنار بگذارید؛ بلکه باید توجه کنید که زبان زنده است، نفس می‌کشد، حرکت می‌کند، رشد می‌کند و در حال تغییر است. باید یاد بگیرید که با آن زندگی کنید، آن را در روح و جان خود حس کنید. باید آن را مال خود کنید. زبان باید بخشی از وجود شما شود. باید طبیعی به نظر برسد و در طبیعت وجود شما لانه کند.

 

بیش از حد به دیکشنری وابسته نشوید

اولویت شما در یادگیری زبان باید تفکر به انگلیسی باشد. هنگامی‌که مرتباً مفاهیم را از زبان مقصد و به زبان مبدأ و برعکس ترجمه می‌کنید، سرعت مغزتان را کاهش می‌دهید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که ترجمه مستقیم کلمات جدید به زبان مادری خود را متوقف کنید. بیشتر مردم به محض اینکه به واژه جدید برمی‌خورند، به سراغ دیکشنری‌های خود می‌روند. این کار را انجام ندهید! در عوض روند زیر را امتحان کنید:

  1. سعی کنید مفهوم کلمه جدید را از زمینه آن درک کنید. کلمات و ایده‌هایی که در اطراف کلمه جدید قرار دارند به شما کمک می‌کنند تا بتوانید به‌خوبی معنی آن را حدس بزنید. اگر باز هم متوجه نشدید …
  2. از فرد دیگری بخواهید معنی آن را به انگلیسی برای شما توضیح بدهد. اگر باز هم متوجه نشدید …
  3. به سراغ یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی بروید. اگر باز هم متوجه نشدید …
  4. به سراغ یک دیکشنری که به زبان مادری‌تان است بروید.

مراقب باشید که همان ابتدا به سراغ مرحله آخر نروید. ضمناً دقت کنید که همین‌که مفهوم کلمه در ذهن شما باشد کافی است. در واقع در زبان مادری‌مان هم معمولاً کلمات را با مفاهیمشان یاد می‌گیریم. مثلاً تا به حال به معنی فعل «خوردن» فکر کرده‌اید؟ خوردن در ذهن شما یک مفهوم کلی است، اما بعید است که تا به حال آن را برای خودتان تعریف کرده باشید.

در ادامه می‌توانید برای خودتان فهرست واژگان درست کنید و مرتباً آن‌ها را مرور کنید. برای هر کلمه یا عبارت جمله‌ای بنویسید تا به شما کمک کند معنی آن را به خاطر بیاورید. هر جا که فرصتی پیش آمد، از این کلمات و عبارات در مکالمه یا نوشتار استفاده کنید. هرچه بیشتر از این کلمات استفاده کنید، بیشتر آن‌ها را تحت مالکیت خود درمی‌آورید.

 

خود را در انگلیسی غرق کنید

به پادکست‌ها و رادیوهای انگلیسی گوش کنید؛ تلویزیون و فیلم‌های انگلیسی تماشا کنید؛ روزنامه، مجله و کتاب بخوانید؛ به یک کلاس، باشگاه یا مجموعه‌ای ملحق شوید که به نحوی از انگلیسی استفاده می‌کند. از وبسایت‌ها و منابع آموزشی استفاده کنید. نکته مهم این است که تا حد ممکن با انگلیسی تعامل داشته باشید. زمانی که با یک زبان زندگی می‌کنید، تقریباً مشابه اتفاقی که برای کودکان می‌افتد، زبان کم کم به صورت طبیعی در ذهن شما می‌نشیند.

نظر شما چیست؟ آیا به این توصیه‌ها عمل کرده‌اید؟ آیا نتیجه مطلوبی کسب کرده‌اید؟ پیشنهاد دیگری دارید؟ لطفاً در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

این مطلب، پیشتر در سایتهای مدرسان معتمد، ویدیوکارد و باشگاه زبان منتشر شده که همگی متعلق به مالک همین وبسایت بوده‌اند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست